Hamsi Festivali’ne Yoğun İlgi

Ekmeğimiz tam not aldı!
21 Şubat 2017

Hamsi Festivali’ne Yoğun İlgi

19 Şubat Pazar günü Samandıra Meydanı’nda düzenlenen festivalde Belediye Başkanımız İsmail Erdem ve beraberindekiler ızgaralarda pişirdikleri hamsileri ekmek arası yaparak vatandaşlara ikram etti.
Belediye Başkanımız İsmail Erdem, yaptığı konuşmada, binlerce Karadenizli vatandaşı hamsi ile buluşturduklarını ifade ederek, "5 ton hamsi komşularımıza afiyet ve şifa olsun. Hamsi Karadeniz insanının güzel bir damak tadı. Her mevsim, her öğünde yemek arzusu içerisindeler. Hamsinin tadı farklı. Tatlısından pilavına, çorbasından tavasına kadar hamsi Karadenizlilerin vazgeçilmezidir." dedi.
Hamsinin bir şifa kaynağı olduğunu belirten Başkan Erdem, "Allah'ın bir lütfu. Denizlerimizde bol miktarda var. Bu bir kültür. Yemek de kültür, oyun havaları da kültür. Yemek kültürü Anadolu'nun farklı bölgelerinde farklı farklıdır. Adana ve Urfa'da acılı kebap ama Karadeniz'de hamsi vardır. Mısır ekmeği, muhlaması farklıdır. Ama hamsi 365 gün Karadeniz insanımızın yiyeceğidir, vitamin kaynağıdır. Özellikle çocuklarımız için zeka ve kabiliyetin gelişmesi adına da faydalıdır. Denizlerimizde bol bol olan bu nimeti halkımızla paylaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Festivale katılan vatandaşlar, hamsi ikramının ardından Karadeniz yöresine has müzik eşliğinde horon oynadı.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir